Nysse-liikenteeseen tulee maanantaina maskipakko

Nysse-liikenteessä astuu voimaan maskipakko maanantaina 15. maaliskuuta alkaen, tiedottaa Tampereen kaupunki.

Maskipakko koskee 12 vuotta täyttäneitä matkustajia. Maskipakosta voivat poiketa vain matkustajat, jotka eivät terveytensä vuoksi voi käyttää maskia. Terveydellisestä esteestä asiakkaiden ei tarvitse esitää todistusta.

Maskipakko otetaan käyttöön, koska koronatartuntojen määrä on Pirkanmaalla kasvussa.

– Tilanne koronan suhteen on nyt niin huolestuttava, että kaikki keinot on otettava käyttöön, toteaa Tampereen pormestari Lauri Lyly.

Tiedotteessa kerrotaan, että Nysse-liikenteessä on jo tähän mennessä tehostettu bussien siivousta, ja hyvän ilmanvaihdon takaamiseksi kaikki ovet avataan aina pysäkillä pysähtyessä. Ruuhkaisimpiin kellonaikoihin on myös pyritty lisäämään vuoroja.

Nysse-liikenteestä myös muistutetaan, että heikentyneessä koronatilanteessa on erittäin tärkeää, että jokainen matkustaja pyrkii omalla toiminnallaan kaikin tavoin ehkäisemään viruksen leviämistä.

Tartuntariskin joukkoliikenteessä tiedotteessa todetaan olevan hyvin pieni, kun annettuja turvallisuusohjeita, kuten muun muassa kasvomaskin käyttöä, noudatetaan.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?