Onnea on tulla hyväksytyksi sellaisena kuin olen

Ari Kääpä on valmistanut rottinkituotteita ammatikseen 30 vuoden ajan. Kuva: Juha Jäntti

Rottinkitöiden ammattilainen Ari Kääpä on asunut ja työskennellyt Tampereella viimeisimmät 30 vuotta. Kulunut vuosi toi hänet tutustumaan Eräjärvelle, minne matka suuntautuu jatkossa todennäköisesti useamminkin.

Päivittäistä arkielämää sävyttää se, että Kääpä on kuuro, ja näkökykyä on vain toisessa silmässä. Hän asuu Suomen Kuurosokeat ry:n Toimintakeskuksessa, missä hänellä on vuokrattuina asunto ja pieni itsenäisen yrittäjän työtila.

– Kävi aikoinani Espoossa nelivuotisen harjaantumiskurssin, jonka aikana opiskelin rottinkitöiden tekijäksi. Sen jälkeen ammattini on ollut korien ja muiden rottinkitöiden teko.

Yhteys Oriveden suuntaan lähti viriämään noin vuosi sitten, kun yhdistys sai Eräjärveltä lahjoituksena mökkipaikan. Myös Kääpä on ehtinyt käydä monen muun jäsenen tapaan jo nauttimassa oleilusta luonnonkauniissa ympäristössä.

Kauppa hiljeni, remonttihommaa riittää

Rottinkituotteiden kauppa on käynyt vuosien mittaan kohtalaisen hyvin, mutta korona-aika teki myyntiin ison notkahduksen. Vastaavaa ei ole tullut aiemmin eteen.

– Olen joutunut nyt enemmälti pyörittelemään peukaloita. Onneksi Toimintakeskuksessa on ollut jonkin verran remonttihommia ja puutarhatöitä, niin että aika on kulunut niiden parissa, Kääpä kiittää.

Kääpä tekee monipuolisesti erilaisia tuotteita, myös tilaustöinä. Korien lisäksi tyypillisiä tuotteita ovat kenkätelineet ja kirjahyllyt.

– Valmistan kaikkea sellaista mitä kysytään ja tarvitaan. Ei ole mitään erityisiä rajoja sille, mitä kaikkea rottingista voi tehdä. Ja jos toiveena on vaikkapa sohva, osaan laitella sellaiseen verhoilunkin.

Onnistuneen rottinkituotteen tekemiseen tarvitaan ammattitaitoa ja laadukkaat materiaalit. Sittenkään onnistuminen ei ole aina taattua.

– On tämä sen verran vaikeaa, että joskus ei vain kertakaikkiaan synny heti sitä mitä olen halunnut. Välillä joudun kysymään asiakkaalta, että kelpaako tämä vai teenkö uuden.

Ari Kääpä toi tuotteitaan myyntiin Walleniuksen Wapriikin joulutorille Korkeakoskelle. Kuva: Juha Jäntti

Ihmiset lähellä sydämellisessä paikassa

Joulu on käsityötuotteiden tärkein myyntiaika. Kääpä osallistuu joulun alla yleensä myyjäisiin, ja tuotteita on myös joulutoreilla. Tällä kertaa rottinkityöt löysivät tiensä Walleniuksen Wapriikin joulutorille Juupajoella.

– Kun kuulimme vanhasta kenkätehtaasta ja sen uudesta toiminnasta, tulimme heti katsomaan paikkaa. Se on erityistä, että pääsemme tänne Tampereelta suoraan junakyydillä.

Kääpä on hiljentänyt työtahtiaan, koska hänellä alkaa jo olla ikää. Tekemistä kuitenkin on hyvä olla, jotta aika kuluu ja elämä tuntuu mielekkäältä.

– On hienoa, että saan asua Toimintakeskuksessa ja puuhastella siellä kaikenlaista. Siellä on myös paljon muita asukkaita, ystäviä ja juttukavereita. Se on sydämellinen paikka.

– Ilman Toimintakeskusta olisin aika yksin. Elämää hankaloittaa se, että osaan suomen kieltä kovin huonosti. Liikkuessa ja asioidessa tarvitsen yleensä viittomakielen tulkin apua, jota on nykyisin onneksi hyvin saatavilla.

Kun Kääpä tarvitsee viittomakielen tulkkausta, hän tilaa sitä Kelan vammaisten tulkkauspalvelukeskuksesta. Kela korvaa tulkin käyttöä 360 tuntia vuodessa, mikä on ollut hänelle riittävästi.

Ari Kääpä tarvitsee avukseen viittomakielen tulkin moniin arkipäivän asiointeihin. Kuva: Juha Jäntti

Peuraakin joulupöytään

Kääpä kokee, että erityisesti turvallisuuden tunne on hyvän elämän perusta. Suomi on turvallinen maa, ja hän saa käytännön elämän edellytykset pitkälti juuri yhdistyksen kautta.

– Olen onnellinen, koska elämäni perusasiat ovat kohdallaan. Saan asua paikassa, jossa muut hyväksyvät minut sellaisena kuin olen. Sisarukseni voivat olla levollisella mielellä, koska minulla on hyvä ja turvallinen paikka olla.

Joulu on tällä kertaa erilainen koronan vuoksi. Kääpä matkustaa usein jouluksi pääkaupunkiseudulle sukulaistensa luo. Nyt on jäätävä kotiin ja viettämään joulua pienissä porukoissa toimintakeskuksen asukkaiden kesken.

– Odotan kovasti jouluateriaa. Pidän kaikista perinteisistä jouluruuista, mutta kinkku on kaikkein parasta. Tosin tänä jouluna pöytään saattaa olla luvassa myös peuraa.

Eräjärven mökkipaikka on iso ilonaihe

Suomen Kuurosokeat ry:n keskustoimisto ja Toimintakeskus sijaitsevat Tampereella. Tarjolla on asumis- ja kuntoutuspalveluja sekä kurssitoimintaa. Yhdistyksellä on lisäksi alueellista toimintaa maanlaajuisesti.

Suomessa on hiukan alle 1 000 kuurosokeaa. Lisäksi maassa on suuri joukko vanhuksia, joilla on heikko kuulo ja mahdollisesti näkövamma, jotka tuovat merkittäviä rajoitteita arkielämään.

Toimintakeskuksen asukkaat elävät niin itsenäistä elämää kuin mahdollista. He saavat apua yksilöllisten tarpeidensa mukaisesti.

– Palvelujen saanti on parantunut vuosien saatossa. Esimerkiksi tulkkaustuntien määrää on lisätty. Nykyisin tuo määrä on 360 tuntia. Tämä oli merkittävä lisäys, Suomen kuurosokeat ry:ssä ohjaajana toimiva Pentti Pietiläinen kertoo.

Yhdistyksen suuri ilonaihe oli viime vuonna tieto siitä, että yksityishenkilö oli lahjoittanut kuurosokeille mökin Oriveden Eräjärveltä. Yhteistä ajanviettopaikkaa ja retkikohdetta on odotettu pitkään.

– Otimme tämän lahjoituksen todella ilolla vastaan. Mökkipaikka on käytettävissä ympäri vuoden, ja olemme jo viettäneet siellä mukavia kesäpäiviä, Pietiläinen kiittää.

– Mökkipaikka nostaa merkittävästi asukkaidemme ja laajemminkin yhdistyksen väen elämisen laatua. Tänne on myös helppo tulla, koska voimme käyttää Tampereelta käsin matkoihin normaaleja tuettuja taksikyytejämme.

Muokattu 23.12.2020 klo 22.00: Lisätty juttuosio Eräjärven mökkipaikasta.

Kainalo

Eräjärven mökkipaikka on iso ilonaihe

Suomen Kuurosokeat ry:n keskustoimisto ja Toimintakeskus sijaitsevat Tampereella. Tarjolla on asumis- ja kuntoutuspalveluja sekä kurssitoimintaa. Yhdistyksellä on lisäksi alueellista toimintaa maanlaajuisesti.

Suomessa on hiukan alle 1 000 kuurosokeaa. Lisäksi maassa on suuri joukko vanhuksia, joilla on heikko kuulo ja mahdollisesti näkövamma, jotka tuovat merkittäviä rajoitteita arkielämään.

Toimintakeskuksen asukkaat elävät niin itsenäistä elämää kuin mahdollista. He saavat apua yksilöllisten tarpeidensa mukaisesti.

– Palvelujen saanti on parantunut vuosien saatossa. Esimerkiksi tulkkaustuntien määrää on lisätty. Nykyisin tuo määrä on 360 tuntia. Tämä oli merkittävä lisäys, Suomen kuurosokeat ry:ssä ohjaajana toimiva Pentti Pietiläinen kertoo.

Yhdistyksen suuri ilonaihe oli viime vuonna tieto siitä, että yksityishenkilö oli lahjoittanut kuurosokeille mökin Oriveden Eräjärveltä. Yhteistä ajanviettopaikkaa ja retkikohdetta on odotettu pitkään.

– Otimme tämän lahjoituksen todella ilolla vastaan. Mökkipaikka on käytettävissä ympäri vuoden, ja olemme jo viettäneet siellä mukavia kesäpäiviä, Pietiläinen kiittää.

– Mökkipaikka nostaa merkittävästi asukkaidemme ja laajemminkin yhdistyksen väen elämisen laatua. Tänne on myös helppo tulla, koska voimme käyttää Tampereelta käsin matkoihin normaaleja tuettuja taksikyytejämme.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?