Oriveden ehdokkaat

Tälle sivulle on listattu Orivedellä ehdolla olevat ehdokkaat. Ehdokkaat ovat sivulla vaalinumerojensa mukaisessa järjestyksessä. Kuvat näkyvät ehdokkaista mikäli puolue toimitti ne lehden pyynnöstä.

Vasemmistoliitto r.p. Vänsterförbundet r.p.


Pasi Isokotamäki
yksityisyrittäjä
2

Anne Kahelin
suuhygienisti
3

Reijo Kahelin
kehittämispäällikkö
4

Joni Kilpinen
tuotantoesimies
5

Irma Koskela
sosiaalityöntekijä
6

Piia Kymäläinen
sairaanhoitaja
7

Aulikki Laine
FM lehtori
8

Anne Lappalainen
pienyrittäjä
9

Mari Lind
varhaiskasvatuksen lastenhoitaja
10

Pauli Räsänen
maatalouslomittaja
11

Jonna Salmentausta
asiakasohjaaja
12

Margaret Salomonsson
yrittäjä, entrepreneur
13

Jenni Saxholm
sairaanhoitaja-opiskelija, yrittäjä
14

Manu Vesava
tuotantotyöntekijä
15

Sanna Voimanen
yksityisyrittäjä
16

 

Suomen Keskusta r.p.


Annamari Aitolahti
tutkimus-koordinaattori
17

Aimo Kaikkonen
kirvesmies, eläkkeellä
18

Matti Koppanen
maanviljelijä
19

Marjo Mäkinen-Aakula
maatalousyrittäjä, agronomi
20

Anne Nousiainen
MMM, kehittämispäällikkö
21

Eelis Pulkkinen
geologi, eläkkeellä
22

Timo Raita-aho
maatalousyrittäjä
23

Tuula Sipilä
luokanopettaja, KM
24

Jyrki Tuomaala
ylikomisario, eläkkeellä
25

Perttu Tuomaala
yrittäjä
26

Pekka Tuhkanen
maanviljelijä, eläkkeellä
27

Kalle Uotila
freelancetoimittaja
28

Veli-Matti Vanhanen
diplomi-insinööri, eläkkeellä
29

Marjatta Ylönen
seminologi, eläkkeellä
30

 

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) – Kristdemokraterna i Finland (KD) r.p.


Veli-Pekka Heinisuo
maanviljelijä
31

Pirjo Hernesniemi
yo-merkonomi
32

Riitta Jaakkola
rovasti, eläkeläinen
33

Heikki Lähteenmäki
maanviljelijä
34

Kirsi Mäkinen
TM, uskonnonopettaja
35

Pauli Pesonen
sähköinsinööri, luottamusmies
36

Ulpu Siponen
luokanopettaja
37

Juha Vettenranta
suntio, eläkeläinen
38

 

Perussuomalaiset r.p.


Mira-Bella Järviö
ajoneuvoasentaja
39

Ulla Korolainen
projektityöntekijä, eläkeläinen
40

Sami Kymäläinen
vartija, pääluottamusmies
41

Kari Lahtinen
eläkeläinen
42

Jari Latomäki
myyjä
43

Matti Loponen
laboratoriomestari
44

Juha Majamäki
ratapiha-työnohjaaja
45

Timo Malinen
insinööri
46

Johanna Pyykkö
yo-merkonomi, työtön
47

 

Kansallinen Kokoomus r.p.


Kullervo Erkkilä
yrittäjä, eläkeläinen
48

Ulla Eronen
opettaja, eläkeläinen
49

Pekka Eskola
maa- ja metsäpalvelu-yrittäjä
50

Eija Haapsaari
opiskelija
51

Juha Haikka
maatalousyrittäjä
52

Antti Hyytiäinen
automaatio-asentaja
53

Saila Häkli-Manninen
tietoliikenne-asiantuntija
54

Henry Ingraeus
seurakuntamestari, eläintenkouluttaja
55

Jasmin Jämsén
KTK yrittäjä
56

Sini Kahilaniemi
KTM/FM, Senior Advisor
57

Marja Karppanen
koulunkäynnin-ohjaaja
58

Joni Koskinen
LVI-myyjä
59

Kai Linkopuu
isännöitsijä
60

Janita Lähteinen
myyjä, tarjoilija
61

Mira Marski
yhteisöpedagogi, nuorisotyön koordinaattori
62

Pekka Mäkiaho
hankepäällikkö, opettaja
63

Minna Mäntymäki
manager
64

Antti Nieminen
arkkitehtiyrittäjä
65

Joni Nieminen
LVI-asentaja
66

Miia Nippala
perhetuki-keskuksen johtaja, kätilö YAMK
67

Antti Ojanen
mekaniikka-insinööri
68

Jere Ojanen
maatalousyrittäjä
69

Ari Rautakorpi
insinöörieversti-luutnantti evp.
70

Susanna Rissanen
opiskelija
71

Jari Salmentausta
myymäläpäällikkö
72

Manu Salomaa
maatalousyrittäjä
73

Anne Sandström
yrittäjä
74

Touko Sikala
yrittäjä
75

Sari Simontaival
hallintotieteiden maisteri, koulutusjohtaja
76

Tuulikki Sundell
myyjä
77

Samuel Soini
yrittäjä
78

Heidi Syrjänen
sairaanhoitaja, vastaava ohjaaja
79

Elina Talvio
vahtimestari-siistijä, yrittäjä
80

Jussi Teppola
keittiömestari, yrittäjä
81

Mirkka Tuominen
toimittaja
82

Kimmo Vihusaari
työnjohtaja
83

Jussi Viljanen
työfysioterapeutti, yrittäjä
84

Maija Ylistalo
KM, luokanopettaja
85

 

Vihreä liitto r.p.


Sami-Petteri Ahola
merkonomi, ajoneuvoasentaja
86

Sara Häkkinen
artenomi, yrittäjä
87

Kirsi-Minna Koskela
yrittäjä
88

Jaakko Kulmala
metsuri
89

Miia Saarinen
terveydenhoitaja
90

 

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue – Finlands Socialdemokratiska Parti r.p.


Annika Anttila
kasvatus- ja yhteisöohjaaja
91

Ilkka Hjerppe
rovasti, diakoniajohtaja
92

Heidi Jakara
HM, asiantuntija rekrytointipalvelut
93

Minna Juuti
työsuojelu-valtuutettu
94

Jari Järvenpää
kiinteistönhoitaja
95

Jyrki Kallio
kirjanpitäjä
96

Markku Kallio
asioitsija, LKV
97

Valtteri Keronen
kirvesmies
98

Anu Kukkonen
keittiötoiminnan ohjaaja
99

Sari Laurell
yhteisöpedagogi AMK, lähihoitaja
100

Lauriina Lehtonen
myyjä
101

Jukka Luttinen
talouspäällikkö
102

Anna Manner
koulunkäynnin ohjaaja, toimistotyöntekijä
103

Aino Mäkelä
opiskelija
104

Kimmo Mäkelä
sairaanhoitaja, päätoiminen pääluottamusmies
105

Jukka Mäki
myymäläpäällikkö
106

Osmo Mäkinen
työnjohtaja, eläkeläinen
107

Raili Oittinen
eläkeläinen, FK
108

Simo Ripatti
yrittäjä
109

Arto Rosenblad
eläkeläinen
110

Matti Saario
erikoisröntgen-hoitaja, sairaankuljettaja
111

Jari Salminen
varastomestari
112

Henna Sistonen
asiakkuus-asiantuntija
113

Eliisa Suhonen
suunnittelija
114

Keijo Tikkanen
yrittäjä
115

Jyri Turpeinen
lähihoitaja
116

Tapio Vihersalo
työtön
117

Tarmo Viskari
metsuri, maanviljelijä
118

 

Eläinoikeuspuolue r.p.


Minnamaaria Luoto-Gauffin
tanssitaitelija, henkilökohtainen avustaja
119