Tokmanni tuli Shellin paikalle
Oriveden Sanomat uutisoi maaliskuussa 1993, että Pirkanmaan Osuuskauppa tulee vuokralaiseksi Oriveden Shell-huoltamolle. POK otti vastuulleen bensiinin myynnin ja kahviotoiminnan. Tavoitteena oli etsiä huoltohalliin yrittäjää, joka toimisi omaan laskuunsa.
Toimitusjohtaja Esko Kuusela uskoi, että huoltamotoiminta kannattaa myös Orivedellä.
Huoltamoa ei ole enää Aihtiantien varrella. Tokmanni aloitti samalla paikalla toimintansa vuonna 2015.
Kaupungintalo on nyt myös kirjasto
Joulukuun alussa vuonna 1992 maassa oli ainakin jonkin verran lunta. Tuon jälkeen kaupungintalon suojiin on muuttanut kirjasto. Posti on puolestaan siirtynyt muualle.
Oriveden Sanomien kuva-arkistosta löytynyt otos U-käännöksen kieltävästä liikennemerkistä liittyi juttuun, jossa koulun väki oli tympääntynyt niin sanottuun iltaralliin, jonka kääntymis- ja taukopaikkana piha tuolloin toimi. U-käännöksen kieltävä liikennemerkki oli asetettu risteykseen noin vuotta aiemmin. Sen oli toivottu vähentävän Keskustiellä tapahtuvaa aiheetonta ajoa, mutta tilanne oli pikemminkin huonontunut.
Vapaa-aikaansa autoillen viettävät nuoret olivat alkaneet ajaa risteyksen yli lukion ja yläasteen piha-alueelle. Siellä ajettiin kierros ja palattiin takaisin Keskustielle.
Yläasteen johtokunnan mukaan pihan rauha oli kadonnut. Kaupunginhallitus asettikin tuolloin virkamiestyöryhmän selvittämään piha-alueen rauhoittamista turhalta liikenteeltä.
Johtokunta oli jo omassa esityksessään listannut joukon parannusehdotuksia. Niihin kuului muun muassa linja-autojen kääntöympyrän sulkeminen puomilla illan ja yön ajaksi sekä kielto- ja rajoitusmerkkien pystyttämisen.
Hotellikiinteistön vanhaa ja uutta elämää
Juttusarjan toisessa kuvaparissa kohteena on Oriveden hotellina tunnettu rakennus. Puut ja rakennus ovat pysyneet, mutta autojen muotoilussa on noin 30 vuoden aikana tapahtunut paljon.
Munasaabbi ja ei tietoakaan kiertoliittymästä
Oriveden Sanomat on kuvannut levikkialueen arkea ja elämänmenoa vuodesta 1926 lähtien. Valokuvia julkaistiin lehden alkuvuosina säästeliäästi. Nykyään kuvat ovat oleellinen ja tärkeä osa paikallismedian sisältöjä.
Silloin ennen ja nyt on juttusarja, jossa kurkistamme valokuva-arkistoomme ja näytämme, millaista Oriveden Sanomien levikkialueella on ollut silloin ennen ja millaista on nyt. Juttusarjan on saanut aloittaa kuvapari Keskustien ja Orivedentien risteyksestä.